Winners 2017

21 November - Park Plaza, London Riverbank

Winners & Finalists 2017

winners_2017_0.jpg

Click here to see all pictures

Apprenticeship Scheme of the Year

Winner: TrAC, Training & Apprenticeships in Construction

Finalists:

  • Amey, Collaborative Partnerships Help to Grow the Future Workforce
  • Fife Council, Enterprise & Environment, Building Services Apprenticeship Scheme
  • FK Group, Apprentice Academy
  • Gateshead College, PlanBEE Consortium
  • Pettit Group, Great Kentish Up-Skill
Best Place to Work (Consultant)

Winner: Troup Bywaters + Anders

Finalists:

  • Hydrock
  • RSK Group
Best Place to Work (Contractor)

Winner: GKR Scaffolding

Finalists:

  • Aarsleff Ground Engineering
  • Fluor
  • McGoff Group
  • Reconomy
  • Robertson Group
  • Shaylor Group
  • Wills Bros Civil Engineering
Best Project to Work on

Winner: Carillion Morgan Sindall Joint Venture, A1 Leeming to Barton Improvements

Highly Commended: Carillion Kier Joint Venture, M6 J16-19 Smart Motorway Programme

Finalists:

  • Aarsleff Ground Engineering, The Range Distribution Centre, Avonmouth, Bristol
  • Multiplex, 100 Bishopsgate
  • New Era Development UK, New Era Square - Sheffield's Chinatown
Best Use of Technology

Winner: Peter Brett Associates, Geotargeting in Recruitment

Finalists:

  • Prospec, Prospec Timesheet App
  • Reconomy, Employee Engagement Smartphone App
  • Robertson Group, iCIMS
  • TrAC and Moore Networking, Collaborate Apprentice Management Solution
Corporate Responsibility Scheme of the Year

Winner: Arcadis UK, Professional Construction Apprenticeship Academy

Finalists:

  • BAM Construct, Enhancing Lives
  • Carillion Kier Joint Venture, M6 J16-19 Smart Motorway Programme
  • Morgan Sindall Construction (North East & Cumbria), University of Huddersfield - Oastler Building
  • New Era Development UK, New Era Square - Sheffield's Chinatown
  • Novus Property Solutions, Changing Lives
Excellence in Diversity and Inclusion

Winner: Mott MacDonald

Finalists:

  • A-one+ Integrated Highway Services
  • Carillion
  • Carillion Morgan Sindall Joint Venture
  • Mace
  • Network Rail
Excellence in Learning and Development
Sponsored by

_mg_4506_870x400_0.jpg

Winner: Mace

Finalists:

  • Amey
  • Carillion Morgan Sindall Joint Venture
  • Clark Contracts
  • Farrans Construction
  • Hydrock
  • Manchester Smart Motorways
  • Network Rail
  • Taylor Woodrow
  • Waldeck Consulting
Graduate Scheme of the Year

Winner: Skanska UK, One Skanska Graduate Development Programme

Highly Commended: Mace, Diversity and Undergraduate Success

Finalists:

  • Colas Rail, High Speed Careers
  • ISG, Developing Talent, Delivering Futures
  • Multiplex, Do Different
  • Peter Brett Associates , PBA Graduate Development Programme
HR Star of the Year

Winner: Claire Oliver, Troup Bywaters + Anders

Finalists:

  • Jenna Green, Jacobs
  • Jon Norris, Fluor
  • Chantelle Patterson, Mace
  • Helen Rogers, Cundall
In-House Recruitment Team of the Year

Winner: Keltbray Group

Highly Commended: McGoff Group

Finalists:

  • Carey Group
  • Carillion
  • North Midland Construction Group
  • Reconomy
  • Robertson Group
Outreach Initiative of the Year

Winner: Farrans Construction, ASPIRE

Finalists:

  • Carillion Kier Joint Venture, M6 J16-19 Smart Motorway Programme
  • Carillion Morgan Sindall Joint Venture, A1 Leeming to Barton Improvements
  • Midland Metro Alliance, Sector Based Work Academy
  • Multiplex Construction Europe, Constructing Positive Futures for All
  • Peter Brett Associates, Peter Brett Foundation
  • WSP, WSP Launchpad
Wellbeing Initiative of the Year

Winner: Cundall, Delivering Europe's First "WELL" Building

Highly Commended: Jacobs, BeyondZero - Mental Health Matters

Finalists:

  • Cruden Group, C-Fit
  • Fluor, Sports & Social Club
  • McLaughlin & Harvey, Healthy Working Lives Tour Bus
  • MWH Treatment, Wellbeing Programme
  • RSK Group, RSK Health and Wellbeing Initiative
  • The Keystone Group, KeyFit

By continuing to use the site you agree to our cookies policy. Accept