Winners 2018

21 November - Park Plaza, London Riverbank

Apprentice of the Year

apprentice-of-the-year.png

WinnerChloe Harper, Keepmoat Homes

Shortlists

  • George Barrett, Orion Property Group
  • Finley Beadle, Walker Construction
  • Christian Cechmann, Willmott Dixon
  • Katie-Louise Davies, Balfour Beatty
  • Chloe Harper, Keepmoat Homes
  • Mark Moore, NG Bailey
  • Becky Munro, Mott MacDonald
  • Tyler Pearce, Lee Marley Brickwork
  • Jennie Shackleton, NG Bailey
Apprenticeship Initiative of the Year

apprenticeship-initiative-of-the-year.png

WinnerEducation & Skills Funding Agency, in partnership with Aecom The Capital Apprenticeship Academy

Shortlists

  • BMV JV,  BMV Apprenticeship Scheme
  • Education & Skills Funding Agency, in partnership with Aecom, The Capital Apprenticeship Academy
  • Fortem, Fortem's Apprenticeship Scheme
  • Kier Group, Digital Construction Apprenticeship
  • Lee Marley Brickwork, Brooklands College Initiative
  • Mace, Supporting Apprentices' Success at Mace
  • NG Bailey, The Apprentice Voice
  • Redrow Homes, Making of Me
  • Troup Bywaters + Anders, Business Wide
Best Place to Work

best-place-to-work_1.png

Winner: BMV JV

Highly Commended: Willmott Dixon

Shortlists

  • Aggregate Industries
  • BMV JV
  • City Building
  • Fluor
  • Morgan Sindall Construction & Infrastructure
  • The Keystone Group
  • The Square
  • Torsion Group
  • Willmott Dixon
CSR Initiative of the Year

csr-initiative-of-the-year-2.png

Winner: Costain, Rehabilitation Scheme

Highly Commended:Skanska UK, Skanska & South Bank UTC Engineering and Education Partnership

Shortlists

  • City Building, Building Sustainable Communities
  • Costain, Rehabilitation Scheme
  • Multiplex Construction Europe, Community Engagement Strategy
  • Skanska UK, Skanska & South Bank UTC Engineering and Education Partnership
  • Willmott Dixon, Matt Hampson Foundation's Get Busy Living Centre
  • Willmott Dixon, HMP Elmley - Ready for the Gate
  • Willmott Dixon Interiors, Management Trainee Challenge
Diversity & Inclusion Initiative of the Year

diversity-inclusion-initiative-of-the-year.png

WinnerBMV JV, BMV Equality, Diversity and Inclusion Initiatives

Shortlists

  • BMV JV, BMV Equality, Diversity and Inclusion Initiatives
  • Fortem, Inclusive Recruitment
  • Morgan Sindall Construction & Infrastructure, The Morgan Sindall D&I Journey
  • Mott MacDonald, Advance Employee Network
  • Willmott Dixon, Gender Diversity Initiative
Diversity & Inclusion Leader of the Year

diversity-inclusion-leader-of-the-year.png

Winner: David Smith, Costain

Highly commended:  Charlotte Murphy, Arup

Shortlists

  • Richard Chapman-Harris, Mott MacDonald
  • Andrew Masters, Murphy Surveys
  • Charlotte Murphy, Arup
  • David Smith, Costain
Excellence in Learning & Development

excellence-in-learning-development.png

Winner: Troup Bywaters + Anders, Three Pillars Business Strategy

Shortlists

  • City Building, Building a Sustainable Workforce
  • Farrans Construction, Training & Development Programme
  • Midland Metro Alliance, Connecting Futures in the West Midlands
  • North Midland Construction, Learning & Development Strategy
  • Sir Robert McAlpine, MDG Technician Training Scheme
  • Story Contracting, Our 'One Story' Approach
  • Troup Bywaters + Anders, Three Pillars Business Strategy
  • VolkerWessels UK, Share the Knowledge!
  • Wates Group, We're Safer Together - Lead the Change!
Graduate Initiative of the Year

graduate-initiative-of-the-year.png

Winner: Network Rail with Mott MacDonald, Fast Trackers

Highly commended:  Steer Support & Mentoring CIC, Steer Development Programme

Shortlists

  • Fluor, The Construction Internship Program
  • Fortem, The Management Trainee Scheme
  • Hurley Palmer Flatt, Gates Scheme
  • Network Rail with Mott MacDonald, Fast Trackers
  • Steer Support & Mentoring CIC, Steer Development Programme
Graduate of the Year

graduate-of-the-year.png

Winner: Colleen Liston, Lendlease Construction Europe

Shortlists

  • James Featherstone, Network Rail
  • Louise Hetherington, Atkins
  • Connor Lambourne, Willmott Dixon Interiors
  • Rikkie Letch, Willmott Dixon
  • Michael Lewis, Feilden Clegg Bradley Studios
  • Colleen Liston, Lendlease Construction Europe
  • Kimberley Middleton, Story Contracting
  • Parth Patel, Aarsleff Ground Engineering
Health & Wellbeing Initiative of the Year

health-wellbeing-initiative-of-the-year.png

Winner: Southland Holdings, Protect My Family

Shortlists

  • Aggregate Industries, Healthy You
  • Anglian Water @one Alliance, Life Programme
  • Barhale, Engineering Better Mental Health Management
  • City Building, Preventative Health and Wellbeing measures
  • LSI Architects, Mental Health and Wellbeing in the Workplace
  • Southland Holdings, Protect My Family
  • The Keystone Group, Keyfit Initiative
  • Torsion Group, Health & Wellbeing
Health & Wellbeing Leader of the Year

health-wellbeing-leader-of-the-year.png

Winner: Silvana Martin, Laing O'Rourke

Highly commendedMartin Coyd, Mace 

Shortlists

  • Michelle Ball, Catsurveys
  • Ben Channon, Assael Architecture
  • Martin Coyd, Mace
  • Ben Goode, LSI Architects
  • Martin Lovegrove, Berkeley Group
  • Silvana Martin, Laing O'Rourke
  • Jon Norris, Fluor
HR Star of the Year

hr-star-of-the-year_0.png

Winner: Sally Cleaver, Willmott Dixon

Shortlists

  • Michelle Ball, Catsurveys
  • Jenni Cassidy, VolkerWessels UK
  • Sally Cleaver, Willmott Dixon
  • Heather Jones, Aarsleff Ground Engineering
  • Pamela Lilley, Walker Construction
Inspire Me Award

inspire-me-award.png

Winner: Manjeeta Pathak, Redrow Homes 

Shortlists

  • Roma Agrawal, Aecom
  • Tumpa Husna Yasmin Fellows, Our Building Design/Mannan Foundation Trust
  • Louise Hetherington, Atkins
  • Katie Kelleher, Laing O'Rourke / Select
  • Rick Lee, Willmott Dixon
  • Dawn Moore, Morgan Sindall Construction & Infrastructure
  • Manjeeta Pathak, Redrow Homes
  • Stacy Young, Fife Council
Mentor of the Year

mentor-of-the-year.png

Winner: Richard Robinson, Mott MacDonald

Shortlists

  • Colin Buckle, Arcadis
  • Stuart Caldwell, Walker Construction
  • Anna Koukoullis, Willmott Dixon Interiors
  • Siu Mun Li, Multiplex Construction Europe
  • Nerea Palacios Calvo, Aecom
  • Richard Robinson, Mott MacDonald
Project Team of the Year

project-team-of-the-year.png

Winner: Hull City Council, Community Frontage Improvement Scheme

Shortlists

  • ABB, UK Power Network Services, Siemens, and Network Rail, Great Western Mainline Electrification Protection Scheme
  • BMV JV, Oldbury Viaduct Major Renewal Scheme
  • Crest Nicholson, Paintworks - Phase 3, Bristol
  • Hull City Council, Community Frontage Improvement Scheme
  • Stantec Treatment and Severn Trent Water, Minworth Thermal Hydrolysis Plant
  • Walker Construction, Waterloo Upgrade
  • Willmott Dixon, Heathfield Academy, Croydon

By continuing to use the site you agree to our cookies policy. Accept