winners2019

Apprentice of the Year
new_project_8.png

Winner:
Jordan Woods, Bam Nuttall

Highly Commended:
Owen Smith, Kier Highways

Shortlist:

  • Tommy Alder, McLaren Construction
  • Kieran Anderson, City Building
  • Russell Beale, Vinci Construction Grands Projets
  • Glenn Conlon, Engie
  • Anna Gillespie, Amey
  • Cameron Lafferty, Amey
  • Kathryn Parsons,  Gleeds
  • Rory Phillips, Engie
  • Calum Prentice, Bovis Homes
Apprenticeship Initiative of the Year
new_project_9.png

Winner:
City Building, Construction for all

Shortlist:

  • Knights Brown, Civil engineering groundworks apprenticeship
  • Mace, Widening the impact of apprenticeships
  • Network Rail,DICE - digital innovation for collaboration in engineering
  • PHD Modular Access Services, PHD apprenticeship scheme
Best Place to Work (over 300 employees) Award
new_project_10.png

Winner:
Curtins

Shortlist:

  • Fluor
  • Taylor Woodrow
Best Place to Work (up to 300 employees) Award
new_project_11.png

Winner:
Clark Contracts

Shortlist:

  • Aarsleff Ground Engineering
  • Catsurveys
  • Charles Edward 
  • McGoff Construction 
  • Whitby Wood
CSR Initiative of the Year
new_project_12.png

Winner:
Novus Property Solutions, Big Five

Shortlist:

  • Catsurveys, Catsurveys in the community
  • City Building, Building sustainable communities
  • Interserve Construction, Selly Oak shopping park
  • Knauf Insulation, Community matters
  • Murphy Surveys,Inspiring the next generation of geospatial surveyors  
  • Network Rail and Mott MacDonald, The fast trackers programme
  • VGC Group, Go beyond the gates
Digital Team of the Year
new_project_13.png

Winner:
VolkerWessels UK, Digital construction and innovation team

Highly Commended:
Atkins, Digital construction team

Shortlist:

  • Aarsleff Ground Engineering, Marketing team
  • Jackson Civil Engineeirng,  Steering innovation group (SIG)
  • Kier Construction Western & Wales,Kier Western & Wales digital construction team
  • Network Rail,DICE – Digital Innovation for Collaboration in Engineering
Equality, Diversity & Inclusion Initiative of the Year
new_project_14.png

Winner:
City Building,  Building greater inclusion and diversity in the construction sector

Shortlist:

  • Building Equality, LGBT+ inclusive toolbox talk and poster campaign 
  • Lendlease, Building Diversity and Inclusion at Lendlease
  • VolkerWessels UK, Building inclusion together
Equality, Diversity & Inclusion Leader of the Year
new_project_15.png

Winner:
Robert Driscoll, ECA

Highly Commended:
Roni Savage, Jomas Associates

Shortlist:

  • Vicky Beckwith, Bovis Homes
  • Hollie Woodard, Volkerwessels UK
Excellence in Learning & Development
new_project_16.png

Winner:
Curtins, Curtins academy

Highly Commended:
Cundall, Cundall diploma

Shortlist:

  • BMV JV, M5 Oldbury Viaduct learning and development initiatives
  • Bovis Homes, Leadership framework
  • Clark Contracts, Clark Contracts Academy’
  • Farrans Construction, Farrans foundation graduate programme
  • Mace, Behaviours for success
  • Taylor Woodrow, Quantity surveyor development scheme
  • VolkerWessels UK, Excellence in learning and development
Graduate Initiative of the Year
new_project_17.png

Winner:
Rendel, Rendel graduate trainee engineer initiative

Shortlist:

  • Farrans Construction, Farrans foundation graduate programme
  • MWH Treatment, MWH treatment graduate programme
  • Network Rail,DICE – digital innovation for collaboration in engineering
Graduate of the Year
new_project_18.png Winner:
Nerea Palacios, Aecom

 

Shortlist:

  • Waqar Ahmed,  Hurley Palmer Flatt 
  • Tim Hou, Mott MacDonald
  • Tom Jackson, Fluor 
  • Miraan Jothinath, Network Rail
  • Philip Kirby,  Jackson Civil Engineeirng 
  • Harry Lin, Atkins
  • Shane Mann, Taylor Woodrow
  • Ana Paun, LogiKal
Health, Safety & Wellbeing Initiative of the Year
new_project_19.png

Winner:
VolkerStevin, Safety ripple

Highly Commended:
Redrow Homes, Valuing people

Shortlist:

  • BMV JV, Health, safety and wellbeing at M5 Oldbury Viaduct
  • CAN, CAN wellbeing campaign
  • Gap Hire Solutions, Free interactive toolbox talks
  • Mway Comms, Briefing bus
  • O'Keefe Group,  What IF? - incident free
  • Sir Robert McAlpine, Chatty cafe
  • Skanska (Building), Fall prevention programme
Health, Safety & Wellbeing Leader of the Year
new_project_20.png

Winner:
Jon Norris, Fluor

Shortlist:

  • Claude Asgill, Sir Robert McAlpine
  • Lavinia Toma, Keltbray Group
HR Star of the Year
new_project_21.png

Winner:
Michelle Ball, Catsurveys 

Shortlist:

  • Emma Carter, McGoff Construction
  • Jon Norris, Fluor
  • Francesca Scull, Knight Harwood  formerly of Hurley Parmer Flatt Group 
Inspire Me Award
new_project_22_0.png

Winner:
Roni Savage, Jomas Associates

Highly Commended:
Sotira Georgiou, Ramboll

Shortlist:

  • Emma James, McGoff Construction
  • Katie Kelleher, Select Plant Hire / Laing O'Rourke  / Tideway 
  • Emma MacLeod, Hurley Palmer Flatt Group
  • Hannah Matthews, Bam Nuttall
  • Lavinia Toma, Keltbray Group
  • Katy Toms, WSP
Mentor of the Year
new_project_23.png

Winner:
Rob Driscoll, ECA

Highly Commended:
Isabel Cashman, Atkins formerly of Hurley Palmer Flatt Group 

Shortlist:

  • Alan Fitzsimmons, Engie
  • Geoff Sawyer, McLaren Construction
  • David Welsh, Kier Group
  • Paul Wilson, Kier Group
Project Team of the Year
new_project_24.png

Winner:
Wessex Capacity Alliance, Wessex Capacity Alliance Team

Shortlist:

  • BMV JV, Oldbury Viaduct major renewal scheme
  • HIggins, Colville Estate, London Borough of Hackney 
  • Transport for London, Crossrail 2

By continuing to use the site you agree to our cookies policy. Accept